İncelikler 02

tarafından Kirpi

Kumarda Kaybedemeyeceğiniz Tek Şey, Bol Ödüllü Fleabag, Kur’an Okuyan Kız ve Sosyal Aylaklık

Sevgili okur,

Günaydın. Geçtiğimiz haftanın tedirginliklerini bir kenara bırakıp güne güzel başlayabilmen için zarfa bir kitap, bir dizi, bir tablo ve bir yazı sığdırdım.

İncelikler dilerim.


Kumarda Kaybedemeyeceğiniz Tek Şey

Radyoda bir program var. Her sabah bir kelime seçiliyor ve dinleyiciler telefonla arayıp bu sözcüğü tek bir cümle ile tarif etmeye çalışıyorlar. Barış Bıçakçı’nın en sevdiğim kitabından bahsediyorum, kahramanımız Sulhi Saygılı bu programın göz bebeği ve incelikle söylediği sözler can yakıyor bazen:

Veciz Sözler programında sözcüğün “yalnızlık” olduğu ve bana kalırsa en yoğun katılımın gerçekleştiği gün, Kahramanmaraş’tan arayan bir lokantacı, “Kumarda kaybedemeyeceğiniz tek şey yalnızlığınızdır.” Yozgat’tan genç bir öğretmen, “Yalnızlık üzerinde durduğumuz zemindir.” Van’dan bir kadın terzisi, “Yalnızlık su gibidir, içinde durduğu insanın şeklini alır.” Ankara’dan bir serbest muhasebeci, “Yalnızlık mı? Milyarlarca insanın adı geçiyor bu bahiste!” (111 sayfa)


Phoebe Waller-Bridge İki Kolunda Kaç Emmy Taşıyabilir

Cevap veriyorum, üç. Fleabag dizisinin toplamda aldığı ödül sayısı ise, dört: Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu. Phoebe Waller-Bridge’in yazıp oynadığı dizinin orijinali, yine Phoebe’nin yazıp oynadığı tek kişilik tiyatro oyunu. Dizide, kahramanımız Fleabag en yakın arkadaşını kaybetmenin acısını atlatmaya çalışıyor, bir yandan da onunla beraber kurmuş oldukları kafeyi kurtarmak, hayata tutunmak için debeleniyor. Babası tuhaf ve uzak, ablası tuhaf ve muhafazakar, üvey annesi tuhaf ve itici. Fleabag bütün bu tuhaflıklar arasında unutmaya çabalıyor ve bazen hatırlamaya, anlaşılmadığını düşündüğü zamanlarda kameraya dönüyor ve seyircinin gözünün içine bakarak konuşuyor. Güldürüyor güldürmesine ama ağlatmıyor da değil. Dizi iki sezon ve toplamda 12 bölümden oluşuyor. Bölümler ortalama 25 dakika.

Phoebe dizide kardeşi rolünde oynayan Sian Clifford’a 3. sezon için 20 yıl sonrasını işaret etmiş, ki o zaman karakterler 50’lerinde olacak. Merak uyandırmıyor değil. Öte yandan ödüllü senarist, yapımcı, aktris ve daha birçok şeyimiz olan Phoebe’miz, yeni projeler için Amazon ile yıllığı 20 Milyon Dolar’a anlaşmış.


Türkiye’nin En Pahalı Tablosu

6.3 milyon sterlin. Türk resim sanatının önemli isimlerinden Osman Hamdi Bey’in Kur’an Okuyan Kız tablosu Londra’da Bonhams Müzayede Evi’nde geçen hafta satışa çıktı. 600 bin sterlin ile 800 bin sterlin arasında alıcı bulması beklenirken, eser rekor kırdı ve 6.3 milyon sterline (44 milyon TL) alıcı buldu. Önceki rekor da yine bir Osman Hamdi tablosuna aitti: Yeşil Cami Önü tablosu, 2016 yılında 13 milyon 509 bin TL’ye satılmıştı. Ressamın en meşhur eseri Kaplumbağa Terbiyecisi’ni ise 2004 yılında Pera Müzesi 5 milyon TL’ye satın almıştı.


Ekip Çalışması ve Sosyal Aylaklık

Üniversitede ya da lisede grup çalışmalarına dahil olmuş, bütün işi sırtlayan bir öğrenciyle diğerlerinin aylaklığına illaki tanıklık etmişsindir. Bu durum pek matah bir şeymiş gibi mezun olduktan sonra da mülakatlarda pek sık sorulan sorulardan biridir: Ekip çalışmasına yatkın mısınız? Ben tamamen karşı olanlardanım, sebebi ise okul hayatındaki tecrübelerim. Bilimsel desteklerim de var. Ringelmann Etkisi [Ringelmann Effect], gruptaki kişi sayısı arttıkça her elemanın katkısının azaldığını iddia etmektedir. Örnek olaraksa ip çekme müsabakası gösterilir: Yarışmaya katılan her yeni yarışmacı daha az özen gösterir ve daha az emek harcar. Bu durum aynı zamanda “sosyal aylaklık” olarak da adlandırılıyor.

“Sosyal aylaklaşma sadece fiziksel performanslarda ortaya çıkmaz. Zihinsel olarak da aylaklık yaparız, örneğin toplantılarda. Ekip ne kadar büyükse kişisel katılımımız o derece zayıf olur –böylece performans, belirli grup büyüklüklerinde, daha da alta düşmediği bir seviyeye ulaşır. Grubun 20 kişiden mi 100 kişiden mi oluştuğunun artık bir önemi yoktur; azami aylaklaşma derecesine ulaşılmıştır.” (416 Kelime)

Arşivde Gezin

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş