İncelikler 05

tarafından Kirpi

Martin Eden, Bir Sincapla Satranç Oynamak, Araftaki Nesneler, Bir Kitap Hediyesi

Sevgili okur,

Günaydın. Sabah kahvene eşlik etmesi için bu hafta zarfa bir fragman ve bir alıntı, birtakım güzellikler ve bir çeviri hikâyesi sığdırdım. İncelikler’i geliştirmek adına, geri dönüşler için her ay çekilişle bir kitap hediye etmeye başlayacağım. Ayrıntılar en sonda yer alıyor.

İncelikler dilerim.


Yaygın Görüşü Desteklemek ve Martin Eden

En sevdiğin, hayatına yön veren klasik hangisi? Ben bu soruya tereddütsüz bir şekilde Martin Eden cevabını veriyorum. Yakında bir film uyarlaması geliyor (4 Eylül’de gösterimlere başlamıştı ama Türkiye vizyon tarihi hâlâ belirsiz) ancak hikâyenin bende bıraktığı izlere gölge düşmesinden korkuyorum, kararsızım. Sık sık hatırladığım ve hatırlattığım bir pasaj:

Yaygın görüşü destekliyorsun gene. Mevcut durum adil ve bundan iyisi olamaz sana göre. Bir şeyin varlığı, haklılığını kanıtlamaya yetiyor; ortalama insan, mevcut durumun hiçbir şart altında değişmeyeceğine bilinçsizce inanıyor. Düşündüklerini sanan bu düşünce yoksunu yaratıklar, gerçekten düşünebilen birkaç kişi hakkında hükme varıyorlar. (435 Sayfa)


Bir Sincapla Satranç Oynamak ve Diğer Güzellikler

  • Fotoğrafçı Geert Weggen, fındıklarla çeşitli objeleri yan yana koyup, sincapların bu objelerle oynamalarını bekliyor. Sonuçlar harika ancak sincapların özel hayatına bir müdahale söz konusu, hoş değil.
  • Hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünleri listeleyen ve mağaza mağaza kategorileyen bir rehber var artık.
  • Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk baskısı bir müzayedede 46.000 İngiliz Sterlini’ne satıldı. Kitap 20 yıl boyunca bir evrak çantasındaymış.
  • Muhsin Ertuğrul’un, kayıp olduğu zannedilen 1927 yapımı sessiz filmi Tamilla gün yüzüne çıktı, Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek.
  • Geri dönüşüm kağıtlarından bisiklet geliştirildi, 120 kiloya kadar taşıyabiliyor.
  • Çekya’da sosyal medyadaki nefret söyleminin tükettiği elektrik enerjisini hesaplayan bir girişim var: Günde ortalama 425 adet nefret mesajı atılıyor, bir nefret tweeti 1,67 Watt harcıyor.
  • Girişim bu duruma dikkat çekerek, Uganda’da erişimi olmayanlar için, güneş enerjisiyle çalışan internet kioskları kuruyor.
  • İstanbul sahillerinde mangal yakılmasının yasaklanması gündemde. Umuyorum ki nargileler de bu kapsamdadır.

Bazı Haksızlıklar ve Bir Jest

  • Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Tiyatro Festivali’nin açılış oyununa öğrenciler alınmadı. Rektör tüm biletleri “davetiye” olarak protokole dağıtmış. Durumdan haberdar olmayan oyuncular, öğrenciler için tekrar geleceklerini duyurdu.

Tüketim Kültürü ve Araftaki Nesneler

İllüstrasyon: Juan Dellacha

Bir insanı nasıl tanımlarız? Hissettikleri, düşündükleri, yapıp ettikleri… Modern zamanlarda sadece satın alıyoruz, satın alarak var oluyoruz. Diğer edimler ikinci planda. Sonsuz tüketim arzusunun çevreye de sonu gelmeyen katkıları oluyor: Atıklar. Eşyalar çok kısa sürede -işlevlerini yitirmedikleri halde- çöpe gidiyor. Aren Kurtgözü yazısında işte bu ölmemiş nesneler üstüne düşünüyor:

Elektronik ürünlerin Araf’a düşüşü ve oradan kurtuluşu ekseninde üreticilerle tüketiciler arasında giderek yoğunlaşan bir mücadeleye tanıklık ediyoruz. Elbette, tıpkı biz canlılar gibi, nesnelerin ömrü de sonsuz olmayacaktır. Fakat bir ürünün gerçekten vefat ettiği, yani bize ve dünyaya karşı görevini tamamladığı o ana kim karar verecektir? Ölen bir ürünün ise, usulünce defnedilmesi, yani olabildiğince eksiksiz ayrıştırılıp, yeniden üretim döngüsüne katılabilmesi için kimlerin daha çok inisiyatif alması gerekir? (2508 Kelime)


Kitap Hediyesi

Maksadım sizlerden gelen geri dönüşlerle İncelikler’i güzelleştirmek ve iyileştirmek. Olumlu olumsuz değerlendirmelerinizi; mektuplarda yer almasının güzel olacağını düşündüğünüz haberleri, işleri ve yazıları (kendi yazılarınız da olabilir ancak çevrim içi yayımlanmış olmalı); fotoğrafları ve çizimleri (yine, kendinize ait olabilir) e-mail yoluyla (nureddinturk@icloud.com) ya da e-postayı yanıtlayarak iletmenizi bekliyorum. O sıra okumakta olduğunuz kitaptan bir alıntı da paylaşabilirsiniz, yeter ki incelikleri paylaşalım, nitelik nicelik koşulu yok. Ekim ayının kitabı: Normal Olmak Varken Neden Mutlu Olasın?

Arşivde Gezin

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş