İncelikler 12

tarafından Kirpi

Edebiyatımızda Bir Femme Fatale, Deyyus Zeus, The Marvelous Mrs. Maisel

Zaferler birer hayal ise yenilgi de öyledir.

İncelikler Düşkünü,

Günaydın. Bu hafta zarfta bir kitap, bir film, bir dizi ve bir blog yazısı yer alıyor. Birkaç duyuru:

  • Kadınlar öldürülen tüm hemcinsleri için Kadıköy’deydiler dün. Birlikteydiler, güçlüydüler. Çok güzel dans ettiler. Bir umudumuz kadınlarda. #aslayalnızyürümeyeceksin #LasTesis
  • Küçük Şeyler filmi, 100 salonda gösterime girdiği ilk haftanın sonunda, sadece 4 salonda gösterilmeye başladı. Bağımsız sinemacılara destek olalımSeyredelim, seyrettirelim.
  • Adore Mobilya’nın ücretsiz kedi evi dağıtımı bugün başlıyor.
  • Abdülmecid Efendi Köşkü’ndeki İçimdeki Çocuk sergisi hâlâ devam ediyor.

Sevgiler.


Edebiyatımızda Bir Femme Fatale: Selma

Peyami Safa para kazanmak için Server Bedi mahlası ile popüler kitaplar yazardı. Ancak bu çoksatar romanları dahi yüksek edebi nitelik arz eder. Türk Edebiyatında ilk kara polisiye olarak gösterilen Selma ve Gölgesi, karanlıklar içinde meş’um bir kadını anlatıyor. Ona âşık olmak demek ölüme bir nefes kadar yakın olmak demek:

“Sizin de son vapurunuz varsa hemen gidiniz!”, dedi, “ben karşımda saatin ve dünyanın unutulmasını istiyorum.”

Karşısında saatin ve dünyanın unutulmasını isteyen bir kadında yarım bir ilahe büyüklüğünden ve gururundan başka ne olabilir? Böyle bir kadın, kendi çıktığı yüksekliğe, başı dönmeden tırmanabilecek ikinci bir insan, bir eş bulamadığı için büyük yalnızların ve büyük mustariplerin acılarını duyuyordu. (160 Sayfa)

Kitabın güncel baskısı yok ama sahaflarda denk gelirsin mutlaka. Mehmet Güreli, hikâyeyi bir filme uyarlamıştı: Gölge. Başrolde de, Görkem Yeltan.


Tanrıların Tanrısı, Sadakatsiz Deyyus: Zeus

Yunan mitolojisinin önemli bir bölümü, Zeus’un yasak aşk maceralarını ve bu yasak aşklardan doğan çocukların başından geçenleri anlatır. Zeus, Hera’nın kalbini un ufak eden kaçamakları ile sanat eserlerine ilham olmuştur. Yazar, mitolojik hikâyeler ile resimleri eşleştirerek anlatmış:

Leda with the Swan, Peter Paul Rubens, 1598-1600

Leda: Artolia kralının kızı ve Sparta Kralı Tyndareos’un karısı. Gölde yıkanan Leda’ya güzel bir kuğuya dönüşüp yanaşan Zeus yine istediğini alır. Leda’nın Zeus’tan kimilerine göre bir, kimilerine göre iki yumurtası olur. Yumurtaların her birinden ikiz çocuklar doğar. (1105 Kelime)


The Marvelous Mrs. Maisel 3. Sezonuyla Döndü

“Bir kadın, stand-up komedyeni olabilir mi? Üstelik kadın çok güzelse, komedyen olmak yerine şarkıcı ya da manken olsa daha iyi değil mi?” Oldukça hadsiz sorular. 1950’lerdeyiz. Dul, iki çocuklu, prensesler gibi yetiştirilen ama hanımefendilere yakışmayan havailikte, ağzı bozuk Mrs. Maisel gösteri dünyasının en komik ismi olma yolunda adım adım ilerliyor.

Gilmore Girls’ün yaratıcısı Amy Sherman-Palladino, yine yazdığı uzun diyaloglar ile her şeyi durmadan eleştiriyor. İyi ki. Emmy ödüllü başrol Rachel Brosnahan da çok hızlı konuşuyor, hiç susmuyor. İyi ki.

Dizideki karakterlerin her biri eşsiz, her biri kusurlu. O yüzden yadırgamıyor, kısa sürede benimsiyoruz. Üç Altın Küre’nin sahibi olan yapım 2019 Emmy Ödülleri’nde 8 ödül almıştı. (3 Sezon, 26 Bölüm, Ortalama 60’ar dakika)


Sıradan Zaferler, Sıradan Hayaller

İncelikler’in altıncı zarfında, bir aplikasyon fikrinden bahsetmiştim. Sıradan başarılarımızı paylaşacağımız ve herkesin birbirine destek olacağı bir platform. Bunun için bir girişimci çıkana kadar birlikte yol alabiliriz diye düşündüm.

2019’daki sıradan zaferlerimizi paylaşacağımız bir anket başlatıyorum. 2020 için de sıradan hayallerimizi paylaşalım istiyorum. İlk yanıtları sevgili çizerimiz Tubeklon ile girdik. Paylaşımlar için küçük sürprizlerim olabilir.


En yukarıdaki alıntı büyükler için yazılmış bir çocuk kitabından, epigrafta yer alıyor, Nikaragualı yazar ve şair, Gioconda Belli’nin cümlesi.

Sen de kitapçıda ayaküstü çocuk kitapları okuyanlardan mısın?

Güne başlama şarkısı:

Arşivde Gezin

1 Yorum

Prime Video'da Seyretmeniz Gereken Üç Dizi - İncelikler Eylül 16, 2020 - 4:20 am

[…] Dizideki karakterlerin her biri eşsiz, her biri kusurlu. Monk dizisinin efsanesi Tony Shalhoub da döktürüyor. O yüzden yadırgamıyor, kısa sürede benimsiyoruz. Üç Altın Küre’nin sahibi olan yapım 2019 Emmy Ödülleri’nde 8 ödül almıştı. (3 Sezon, 26 Bölüm, Ortalama 60’ar dakika) (İncelikler 12) […]

Yanıtla

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş