İncelikler 19

tarafından Kirpi

Ölü Zaman Gezginleri, Hula Hoop, Kafamızın İçindeki Tilkilerin Kuyruklarını Birbirinden Ayırmak, Black Books

Şahane Okur,

Günaydın. Bu hafta zarfta bir kitap, bir yazı, bir uygulama ve bir dizi önerisi bulunuyor. İncelikler keşiflerine daima açık.

Sevgiyle.


Ölü Zaman Gezginleri

Hasan Ali Toptaş, Heba’yı yedi yılda yazmıştı. Artık senede bir kitap çıkarıyor. Uzayan liste içerisinde en sevdiğim eserlerinden biri Gölgesizler, diğeri Ölü Zaman Gezginleri. On altı öykülük kitap gerçek ile düş arasında geziniyor, Borges’in izleğinde usul adımlarla ilerliyor. Her bir hikâyenin sisli, merak uyandıran bir atmosferi var. Okurken aynaya bakıyor ve aynadaki yüzü tanımıyormuşsun gibi bir his yerleşiyor içine. Üstelik bu duruma gücenmiyorsun hiç.

Oysa şehirler, hatıralarımızı süsleyen dostlarımızla birlikte kim bilir nerelerde kalmıştı şimdi, hâlâ var mıydılar, insanlar yiyip bitiriyorlar mıydı onları, dalgın fareler gibi, çöpler ve kuşkular sevdiklerimizin üstüne doğru hızla çoğalıyor muydu gene? Bilmiyorduk. (137 Sayfa)


Hula Hoop’u Hiç Düşürmeden Kaç Saat Döndürebilirsin?

The Marvelous Mrs. Maisel’de her gün bacağının, kalçasının, bileklerinin kalınlığını ölçen Midge’i, hula hoopla absürt jimnastik hareketleri yaparken izliyorduk. Türkiye’ye 1958’de gelen hula hoop, popülerlik kazanırken aynı zamanda yasaklarla karşılaşmış: “Bundan böyle kim sokakta hula-hoop yaparsa cezalanacak.” O dönem gazete manşetlerini yine Asya’dan yayılan bir grip süslerken, hula hoop da bu gripten sonra en büyük salgın olarak mimlenmiş. Gündemi alt üst eden oyuncağın serüvenini Gökhan Akçura yazmış:

Oyuncağın birinci yıldönümüne denk gelen gazete haberlerine bakarsak, o sıralar halkayı hiç düşürmeden döndürmek rekoru sekiz saat otuz altı dakika. Çember, hesaplamışlar, tam altmış yedi bin devir yapmış. Ama bu rekoru kırmaya kalkanların sonu pek iyi noktalanmamış. Örneğin Tokyo’daki bir genç rekor denemesinde karın adalesini yırtmış, hemen hastaneye kaldırmışlar. (2032 Kelime)


Kafamızın İçindeki Tilkilerin Birbirine Dolanan Kuyruklarını Çözmek: Evernote

Okulu, işi, yaratıcı heveslerini bir arada yürütmeye çalışan, koşuştururken aklı dağılan, okumaları fikirleri birbirine karışanlar için bir uygulama: Evernote. Uygulama PDF, Word vb. formatlardaki dokümanları buluta yükleme imkanı tanıyor. Aynı zamanda kendi notlarını alıp, web sitelerinden linkleri kırpabiliyorsun. Tüm bu dosyaları belirlediğin etiketlerle kategorilere ayırabiliyor, arşiv içinde kelime taraması yapabiliyorsun. Evernote’da ajanda ve organizasyon şablonları da var. Cüzzi bir ödeme ile büyük işler kotaran uygulama için kullanım rehberi: 559 Kelime.


Bir Komedi Klasiği: Black Books

Çalışmayı sevmeyen, müşterilerinden ve genel olarak insanlardan hazzetmeyen, alkolik bir kitapçı, Bernard. Yaşadığı bir aydınlanma ile beyaz yakalılığı bırakıp Bernard’ın yanına çırak giren Manny. Bu ikilinin kapı komşusu ve sıkı dostu, alkolik ve sigara bağımlısı Fran. 2000 yapımlı efsanevi diziyi izlerken gülmekten gözünden yaş gelebilir, arkadaşlıklarına göz koymak isteyebilirsin. Black Books’u bir solukta izleyip bitirdikten sonra kendine saklamak isteyeceksin. (3 Sezon, 18 Bölüm)

Arşivde Gezin

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş