İncelikler 20

tarafından Kirpi

Thomas Bernhard’la Yürümek, Depresyonun Asıl Sorumlusu, Sarı Poşetli Kız, Çocukluğumuza İnelim

Şahane Okur,

Günaydın. Bu hafta zarfta bir kitap, bir yazı, bir güzel insan ve bir Youtube kanalı yer alıyor.

Sevgiyle.


Thomas Bernhard’la Yürümek

Yürüyüş yapmayı sever misin? Şehirle birlikte zihnimizin ve kalbimizin sokaklarını da adımlarız. Kafamızdaki bulutlar dağılır. Düşünür yeni kararlar alırız, dertlerimize teselli buluruz.

Dün Thomas Bernhard’ın doğum günüydü. İyi bir yürüme arkadaşı. Onunla saatlerce yürüyebilirdik. Tek paragraflık kitaplar yazıyor. Aslında düşünüyor. Düşünürken uzun, karmaşık bir söylev veriyor. Bütün dikkatini ona vermeni istiyor. Yürümek ve düşünmek üstüne söyleyecek sözleri var:

Düşünebilmek için yürümek zorundayız, diyor Oehler, tıpkı yürüyebilmek için düşünmek zorunda olduğumuz gibi, diyor Oehler, biri diğerinden kaynaklanmakta ve biri diğerinden giderek artan bir hünerle kaynaklanmakta. (148 Sayfa)


Yakamızdan Düşmeyen Depresyonun Sorumlusu Kim?

Aldığın eğitimlere, yaptığın işlere, kazandığın tecrübelere rağmen kendini yetersiz hissettiğin oldu mu? İş bulamamak, bir “işe yaramazlık” hissiyle birlikte çörekleniyor mu boğazına? Biraz mutluluk, bir parça huzur imkansız gibi geliyor. Antidepresanlar gündelik hayatın parçası olmuş durumda. Bazı kişisel gelişim kitaplarına göre bu imkansızlığın sorumlusu yine kendimiziz: “Yeterince istemiyoruz”. Peki ya sorun daha başka bir yerde ise:

Smail’in “büyülü gönüllülük” dediği, – her bireyin olmak istediği şeye dönüşme gücüne sahip olduğu inancı-, siyasetçiler kadar şirket guruları ve realite TV “uzman”ları tarafından da pompalanan çağdaş kapitalist toplumun egemen ideolojisi ve gayri resmi dinidir. Depresyonun diğer yüzüdür bu – ki alttan alta depresyona neden olan inanç, sefaletimizden sırf bizim sorumlu olduğumuz, bu yüzden onu hak ettiğimizdir. (1037 Kelime)


Mamamatikler ve Sarı Poşetli Kız

İstanbul’da farklı noktalarda, plastik atıkları atıp sokak hayvanları için mama alabileceğiniz otomatlar var. Mamamatikleri kullanması ile meşhur kişi, Ceren Baştürk. Kasımpaşa, Şişhane, Eminönü esnafınca “Sarı poşetli kız” olarak tanınıyor. Ceren altı yıldır sokak sokak gezerek dükkanlardan geri dönüştürülebilir atıkları topluyor. Tükenmeyen çabası, hayranlık uyandırıcı. Sayesinde kedilerin ve köpeklerin yüzü gülüyor. İnsanlıktan umudumuzu kaybetmiyoruz. (427 Kelime)


Çocukluğumuza İnelim

Psikologların danışanlarıyla görüşmelerinde, terapiye çocukluktan başlanması çoğunlukla bir dalga konusudur. Ancak bugünkü kazanımlarımızın ve sorunlarımızın kökleri doğrudan oraya uzanır. Çocukluk yıllarımızın yaşamımızı nasıl etkilediği, içinde büyüdüğümüz ortamın bizi nasıl kararlar almaya ittiği üzerine yeterince düşünüyor muyuz? Alain de Botton tarafından kurulan The School of Life’ın YouTube kanalında her hafta fikirsel ve görsel olarak değerli videolar yayımlanıyor. Türkçe altyazılar gecikmeyle de olsa yükleniyor.

Güne başlama şarkısı:

Arşivde Gezin

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş