Bir Elimde Ayna Var

tarafından Kirpi

İncelikler 36: Venüs Üçgeni, Buharlaşan Aşklar, Hepsinin Yeri Ayrı, Sahiden Okuyorum

Şahane Okur,

Günaydın. Bu hafta zarfta bir kitap, bir makale, bir YouTube kanalı ve bir Instagram hesabı yer alıyor.

Pek yakında (İncelikler 40’tan sonra) tatile giriyoruz. Yarın İllüstratör Kirpi’nin doğum günü, iyi ki doğmuş, iyi ki çizmeye başlamış.

Sevgiyle.


Venüs Üçgeni

Bir röportajında şöyle diyor Anaïs Nin: “Erotizm kendini tanımanın en temel yollarından biridir.” Cinselliğin uç noktalarına dokunduğu, aç kalmamak için yazdığı erotik öyküler, aynı zamanda edebi bir değer ortaya koyuyor.

Türkçede tam metin olarak ilk kez Notos Kitap tarafından basılan Venüs Üçgeni, kendimizi ve arzularımızı daha iyi tanıyabilmek için binbir suretli bir erotizm tablosu resmediyor. Anlatılanların ne kadarı yazarın yaşamından izler taşıyor, ne kadarı hayal gücünün eseri? İki ihtimalde de büyüleniyor, cesaretine hayran kalıyoruz:

Senin geri dönme alışkanlığın var. Yürüyüşe başlıyorsun ve sonra geri dönüyorsun. Bu çok kötü. Bu yaşama karşı işlenen suçların ilkidir. Ben cesarete inanıyorum. (305 sayfa)


Buharlaşan Aşklar, Nil Karaibrahimgil ve Marshall Berman

Tek taşını kendi alan Nil’i hatırlarsın. Bu mudur? şarkısı bir akademik makaleye konu olmuş. Şarkı, bu makalede Marshall Berman’ın sosyal bilimlerde başvuru kitabı niteliğini taşıyan Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor’una atıfla değerlendiriliyor. Takılma kültürünün dehlizlerinde kaybolup giden günümüz aşkları kefeye konuluyor.

Aşk buharlaşıp uçmuş mudur? Evet büyük oranda; insanlar kendi varoluş koşullarını kavramayı reddettikleri sürece, kendilerinden dışarı çıkıp başkalarını göremeyecekler. Benliğin hapishanesi, aşkın da buharlaşıp uçtuğu yerdir. (3828 Kelime)


Hepsinin Yeri Ayrı

Üç hoca, üçü de iyi okur, aynı kitabı okuyor. Her birinin beğenileri, bakış açıları farklı. Tartışma adabının iyi örneklerinden birini sergiliyor, severek okuduğumuz kitaplara değerli yorumlarıyla zenginlik katıyorlar. Gülüp eğlenirken yeni bakış açıları kazanmak için birebir.


Şeyleşen Kitaplar ve Sahiden Okuyanlar

Kitaplar, kahve fotoğrafının yanına eşlik eden objeler haline geldi. Şeyleşiyor. Bu düzene karşı çıkanların ve sahiden okuyanların bir araya geldiği kolektif bir hesap: Sahiden Okuyorum. Yeni kitaplar keşfetmek için yavaş yavaş büyüyen bir hazine. Sen de okumalarını paylaşabilirsin.


Güne başlama şarkısı: