Füsun Bu Tuzluğu Uzun Bir Süre Elinde Tutmuştu

tarafından Kirpi

Saf ve Düşünceli Romancı, Kolay Vegan Olma Rehberi, Sen Uçuşu Hatırla, Killing Eve

Şahane Okur,

Günaydın. Bu hafta zarfta bir kitap, bir kadın, bir geyik, bir rehber ve bir de dizi yer alıyor. 

#Öneri

  • 48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül’de başlıyor (Evet çevrim içi, 😔)  

#Fikir

  • Korona Yasakları ve Yaşçılık (2386 Kelime)
  • Aynı dili konuşan iki kişinin bile aslında kendilerine özgü birer dil konuştuğu üzerine (1123 Kelime, İng)
  • Fikrini sormadığımız densizlere karşı Axolotllar gibi gülümsemek (1218 Kelime, İng)
  • Evrenin yok oluşu üzerine üç teori (6 Dakika)

#Bellek

#Esin

  • Barthes, Yas ve Yalnızlık (1110 Kelime)
  • Tarot kartlarından ve rüyalardan ilham alan ressam, Aire
  • Hedonutopia’nın yeni teklisi, Tash Sultana’nın yeni teklisi

Füsun’un Turuncu Güllü, Yeşil Dallı Elbisesi

Masumiyet Müzesi‘nin Füsun’u, Kemal’den araba kullanmayı öğrenirken üzerinde ne vardı? Müzeyi ziyaret ettiysen hemen hatırına düşer. Yazar, elbiseyi o sahneyi yazmadan önce satın almış. Sonra bu kıyafetin detaylarına bakarak olayları zihninde ve sayfalar arasında canlandırmış. İlk o Çukurcuma’daki evi almış Orhan Pamuk, sonraki on yıl boyunca bir yandan bit pazarlarını, kitapçıları ve müzeleri dolaşmış, bir yandan yazmış. 

Orhan Pamuk, romanın kendisi ve tekniği üstüne epey kafa yoran yazarlardan. Saf ve Düşünceli Romancı‘da Harvard Üniversitesi’nde verdiği Norton derslerinin notlarını aktarıyor. Schiller’in Saf ve Duygusal Şiir Üzerine adlı makalesindeki ayrımdan yola çıkarak roman yazarını ve okurunu üçe ayırıyor: (1) Roman biçimi üzerine düşünmeyen kendiliğinden yazan yazarlara ve okudukları her şeyi doğal olarak kabul eden okurlara saf, “naive” diyoruz. (2) Tam aksi şekilde romanın tekniği ve inandırıcılığı üstüne zihinsel bir teyakkuz halinde olan okur ve yazarlara da “düşünceli”.

Orhan Pamuk her ikisinin ortasını daha makul görüyor, kendisini de (3) saf ve düşünceli romancılar arasında değerlendiriyor. Roman üzerine bu teorik yaklaşımın temellendirmelerini okurken aynı zamanda o sıra henüz bitmiş olan Masumiyet Müzesi‘nin ve diğer kitaplarının da nasıl yazıldığını öğrenmiş oluyoruz. 

“İyi bir romanı okurken kafamızın bir yanı gerçekliğin tam içinde, hatta çok derin bir yerinde olduğumuzu, hayatın tam böyle bir şey olduğunu hissettirir bize; ama duyumlarımız aynı anda böyle bir şeyin hiç olmadığını söylemektedir. Bu çelişkili durum, içimizdeki derin eksiklik duygusunun kaynağıdır bence.” (145 Sayfa)

Kolay Vegan Olma Rehberi

Vegan olmayı düşünüyor ancak bir türlü harekete geçemiyor musun? İpek ve Suat Eris çifti, Simple Happy Kitchen kitabından uyarladıkları 10 madde ile kolay vegan olma rehberi hazırlamış: 

    1. Vegan yaşamı sürdürebilmen için seni motive eden şeyleri asla unutma. 
    2. Veganlıkla ilgili okumalar ve araştırmalar yapmayı sürdür. Bilgilerini güncelle. 
    3. Ürün etiketlerini okumaya başla.
    4. Önce vegan lezzetleri hayatına kat, menünü genişlet, sonra navegan yemeklerden vazgeç. 
    5. Yeni tarifler keşfet. 
    6. Pratik yemekler öğren. 
    7. Vazgeçmekte zorlandığın lezzetlerin vegan alternatiflerine yönel. 
    8. Zaaflarının bilincinde ol.  
    9. Değişime evinden başla. 
    10. Maruz kalacağın gevezeliklere hazırlı ol. (753 Kelime)


Onları Kim Vurmuş?

Kadınların, çocuklarınhayvanların vurulduğu bir dünya. Miyazaki’nin filmlerinde bir araya getirmeye çalıştığı iki düşman değil miyiz? İnsan ve doğa. Üstelik ormanı ve hayvanları, insanlarla savaşmak için örgütleyen Princess Mononoke de yok. Onun da kendi yaraları ile uğraşması icap ediyor. Aksu Bora yıllar önce bir resme bakıp sormuş, onları kim vurmuş? 

“Geyiği vuran, kadını da vurmuş. Ölmemişler ikisi de. Ölmeyecekler. Kadın kendisini vuran okları hallettikten sonra, geyiğe el uzatacak. Birlikte ormanın derinliklerine ilerleyecekler. Güvenli bir yere. Okçuların girmeye korkacağı yere.” (420 Kelime)


Bir İhtimal Daha Var: Killing Eve

Gizli ajan filmlerinin, polisiye dizilerin üzerindeki erkek hegemonyasını kaldırıyoruz. MI6’da yeni oluşturan birimin başına Eve Polastri getiriliyor, kendisi çekik gözlü bir İngiliz. Oldukça zeki ve duygusal. Yakalamaya çalıştığı kiralık katil de öyle. Her ikisi de işlerini çok iyi yapıyor. İki âşık birbirlerini kovalarken Avrupa’nın şiirsel kentlerini geziyoruz. Villanelle bir moda ikonu gibi giyiniyor, güzelliği ile büyülüyor. Luke Jennings’in Codename Villanelle kitabından esinlenilen dizi, Phoebe Waller Bridge’in istisnai kaleminde bir başyapıta dönüşüyor. (3 Sezon, 24 Bölüm)

Güne başlama şarkısı: Till It Kills Me

Arşivde Gezin

1 Yorum

Baltalar ve Basamaklar - İncelikler Mart 21, 2021 - 6:13 pm

[…] Killing Eve‘in tüm sezonları BluTV’de […]

Yanıtla

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş