Kuşlar Kadar Özgür

tarafından Kirpi

Türkçe Sorunları Kılavuzu, Suat Derviş, Dodo Kuşları, Two Guys, a Girl and a Pizza Place 

Hakikatın karşısında yıkılmamamız için sanat vardır.
İoanna Kuçuradi

Şahane Okur,

Günaydın. 

Bu hafta zarfta bir kılavuz, bir portre, dodo kuşları ve bir dizi yer alıyor. 

#Beceri

 • Kağıttan uçak yapmak ~ Kirpilerden Seren

#Öneri

 • Kasım ayında görücüye çıkan diziler ve filmler, Bantmag seçkisi 
 • Birgün Kitap‘ın dosya konusu: Yerli çizgi romanlar 
 • Van Gogh eserlerini sergileyen üç müze işbirliği yaptı ve koleksiyonları online erişim için bir araya getirdi: Van Gogh Worldwide

#Fikir

 • Ezhel neden İspanyolca şarkı yazıyor (1239 Kelime
 • Sevimli kedilerden halisülasyon benzeri çizimlere, Louis Wain’in kedi illüstrasyonları ve şizofreni hastalığı (1142 Kelime, İng)
 • Başka bir kitap kurduyla evlenirken dikkat edilmesi gerekenler (7 madde, İng)
 • İoanna Kuçuradi körlerin kavgası üzerine konuşuyor (13 Dakika)
 • Neden Dune‘u okumalıyız? (5 Dakika)

#Esin 

 • Sophia Narrett’in sayısız ilmekli nakışları 
 • Pelin Özer’in her yeni gün için yazdığı haiku şiirleri

Yazım Yanlışlarına Çare: Türkçe Sorunları Kılavuzu

turkce sorunlari kilavuzu-necmiye alpay-incelikler-e-bulten

Yazmak ve okumak ciddi çaba gerektiriyor. Ancak işin detayları, inceliği üzerine pek düşünmüyor, bu konularda kendimizi geliştirmek adına vakit ayırmıyoruz. Yüksek lisansta tez yazmaya başlayınca akademik yazımın en temel kurallarından haberdar olmadığımız ortaya çıkıyor. Amerikan dizilerinde gördüğümüz gibi, edebiyat okumaları üzerine uzun uzun essayler yazdığımız lise derslerimiz yok, üniversite kabullerinde kendimizi anlatan makaleler yazmıyoruz.

Kelime dağarcığımız ne kadar yeterli, sözlük karıştırıyor muyuz? Dil bilgisi, bağlaç olan de’leri, ki’leri ayrı yazabilmekten ibaret olamaz. Yazım kılavuzları ile aramız nasıl? Semih Gümüş’ün Notos Atölye’de düzenlediği editörlük atölyesinden aktarıyorum, kılavuzsuz ve sözlüksüz çalışma masası olmaz. Orada kıymeti vurgulanan bir eser: Türkçe Sorunları Kılavuzu

Necmiye Alpay’ın hazırladığı rehber, yayınevlerinin, yazarların, çevirmenlerin başucu kitabı. A’dan Z’ye sıralanan diziniyle Türkçe yazarken ve İngilizceden Türkçeye çeviri yaparken karşı karşıya kalacağımız sorunların çoğuna yanıt veriyor, açıklamasını yapıyor. TDK kılavuzlarından daha üstün tutanlar çok. Hem ihtiyaç halinde başvurmak hem de serbest zamanlarda karıştırmak gerek. İncelikler‘de de yazım kuralları için kılavuzumuz Necmiye Alpay. (256 Sayfa)

Bonus: Seval Şahin’in hazırlayıp sunduğu Günün ve Güncelin Edebiyatı radyo programında, Necmiye Alpay’la dil ve edebiyat ilişkisi üzerine yapılan bir söyleşi (26 Dakika)


Babıâli’de Topuk Sesleri: Suat Derviş

suat dervis-incelikler-tubeklon

Aydın bir ailenin hür kızı, roman yazarı, gazeteci ve feminist: Suat Derviş. İdealistti, “Bu eserimde muvaffak olursam Nobel alacağım.” Şimdilerde İthaki Yayınları’nın gayretli çalışmalarıyla Derviş’in hatıraları ve eserleri üzerindeki tozlar silkeleniyor. Yirmili yaşlara geldiğinde iki romanını yayımlamış, aradığı aşkı bulduğunu sandığı kocasından ayrılmış, gazeteciliğe başlamıştı. Babıâli’nin erkek salonlarını topuklu ayakkabılarıyla inletirdi. Fransızcası sayesinde Lozan görüşmelerini takip etmişti. Yurtdışına çıkan ilk kadın muhabirimizdi.

İlk gençlik yıllarında kendisini feminist olarak tanımlamasa da yazdıkları her zaman kadının toplumsal hayatta daha fazla yer edinmesine yönelikti. “Evet baylar. Ben kadınım, ben kadın olmaktan utanmıyorum. Eğer tabiat beni erkek de yaratmış olsaydı, ondan da utanmazdım. Benim için gaye erkek ya da kadın olmak değil; evvela insan olmaktır.” Ölümüne yakın artık unutulmuş bir yazardı, yalnızdı. Kadınların, işçilerin, ezilen insanların yanında durmaktan hiç vazgeçmedi. Arkasında yirmi roman, dört yüz kadar telif ve çeviri öykü, birkaç yüz röportaj ve sayısız köşe yazısı bıraktı. (2759 Kelime, 2107 Kelime)


Neslini Tükettiğimiz İlk Canlı Türü: Dodo Kuşları

dodo kuslari-aldous huxley-incelikler-bulten

Geçtiğimiz hafta, yedi yıl sonra ilk kez görülen yakalı toy kuşu ve nesli tükenmekte olan bir kızıl geyik avcılar tarafından öldürüldü. Dün Ilısu Barajı’nda on binlerce balık hayatını kaybetti. Gospodinov’un Hüznün Fiziği‘nde dediği gibi, “Biz, hayvanlar için cehennemiz, hayvanların kıyamet günüyüz.” Rönesans’la başlayan, Aydınlanma Çağı’nda zihinlerimize yerleşen bir düşünce, doğaya hakim olmak. Bencil ve hadsiz bir fikir. Dünya bizim değil, insanların yaşaması için tasarlanmamış.

Dodo kuşları insanlar gelene kadar ıssız bir adada huzur içinde yaşıyorlar. Mauritius’da yırtıcı hayvan yok, dolayısıyla dodo kuşlarının da tehdit kavramından haberi yok, uçamıyorlar, savunma becerileri gelişmemiş. 17. yüzyılda sömürgeleştirmek için adaya ayak basan medeniyet elçileri, ormanları kesip evler inşa etmiş, eti lezzetsiz olmasına rağmen dodo kuşlarını itlaf etmiş. Aynı yüzyıldan sonra tek bir dodo kuşu kalmamış. (663 Kelime, İng)


Two Guys, a Girl and a Pizza Place 

Two Guys, a Girl and a Pizza Place-incelikler-dizi-ryan reynolds

Ryan Reynolds, yer aldığı yapımlara renk katan yetenekli ve sempatik bir oyuncu. Eşi Blake Lively’yle tatlı atışmaları sosyal medyada her zaman ilgi görüyor. Reynolds henüz bu kadar meşhur olmadan, HIMYM‘dan, New Girl‘den çok önce, bir dizi vardı: Two Guys, a Girl and a Pizza Place. Reynolds bu diziye kadar ne yaptıysa aktörlükte parlayamamış, mesleği bırakmıştı. 

Pete ve Berg, bir pizzacıda çalışan iki üniversite öğrencisi. Evleri de pizzacının hemen yukarısında. Onların üst katında ikilinin en yakın arkadaşı, Sharon var. Yirmili yaşlardaki bu arkadaş grubunda Sharon başarılı, hayatını düzene koymuş bir iş kadını, erkekler hâlâ çocuk. Üçüncü sezonda pizza dükkânı diziden ayrılıyor ama hikâye güldürmeye devam ediyor. (4 Sezon, 81 Bölüm)

Güne başlama şarkısı:

Arşivde Gezin

1 Yorum

Daha Çok Kadın Yazar Okuyalım Listesi - İncelikler Ocak 11, 2021 - 2:52 am

[…] bir ailenin hür kızı, roman yazarı, gazeteci ve feminist: Suat Derviş. İdealistti, “Bu eserimde muvaffak olursam Nobel alacağım.” Şimdilerde İthaki […]

Yanıtla

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş