Yine Gülecek Bir Neden

tarafından Kirpi

Şahane Okur,

Günaydın. 

Bu hafta zarfta bir masal kitabı, bir oyuncak, bir rehber ve bir dizi yer alıyor. 

#Maddelik

#Derinlik 

 • Fast Food’a karşı yerel ekonomileri destekleyen, çevreye, biyolojik çeşitliliğe, lezzete ve geleneğe saygılı gıda hareketi, Slow Food ve Toprak Ana Günü (1088 Kelime
 • Demokratik değerlerin, hukukun ve insan haklarının tehlike altında olduğu günümüz Türkiye’sine sanat alanındaki üretimlerin merceğinden bakmak: Hafıza ve sanat konuşmaları, 16-25 Aralık ~ Kirpilerden Merve
 • AB İnsan Hakları Film Günleri, 20 Aralık’a kadar devam ediyor ~ Kirpilerden Merve
 • Fatima Bhutto içerisinde olduğumuz kıyamet/kriz günlerinin asıl sorumlusundan, insanın yeryüzüne ve birbirine ettiklerinden söz ediyor, yine de umutla bitiriyor yazısını (2782 Kelime, İng) 
 • Yeni dönüşümlerin arifesinde: “Artık mesele kim olduğumuzu bilmek değil, neye dönüşmek istediğimizdir.” (1503 Kelime)
 • Gelecek için bir öngörü: Ulus-devletlerin sonu, şehir-devletlerine geri dönüş (3100 Kelime, İng)

#Mevsimlik

 • Şehrine hâlâ kar yağmadıysa ya da tren yolculuklarını özlediysen, Norveç’ten kalkan trenlerin Kuzey Kutbu’na doğru olan yolcuğuna eşlik edebilirsin 
 • Kar küreleri bir tesadüf eseri icat edilmiş: Schneekugel’lerin hikâyesi (1151 Kelime, İng) (323 Kelime)
 • Çarşamba günü MUBİ’ye Kış Uykusu geliyor (197 Dakika)
 • The New Yorker‘ın derlediği kış öyküleri
 • Kışı betimleyen on güzel resim

Masallar, Doğrular, Dünyayı Öğrenmeğe Meraklı Kirpiler

“Sözlüklerde boşuna aramayın,” diyor Bilge Karasu, “uydurmadır bu çiçek.” Alsemender masalı, bir yaprağını çiğneyenin dürüstlüğe, iki yaprağını yiyenin çılgınlığa, üç tane yiyenin ise ölüme kapıldığı büyülü bir çiçekten söz ediyor. Doğruluk üzerine ahlaki sorular soruyor. İnsanlar neden öykülere inanır da gözünün önünde olup bitene, söylenene inanmayı reddeder?

“Düpedüz söylenen doğruların pek az insana ‘güzel’ geldiğini öğretmemişler miydi kendisine?”

Edebiyatın saklı gerçeklerinin söylendiği haftanın sonrasında yüzümü bu dünyanın Bilge’sine çeviriyorum. Göçmüş Kediler Bahçesi‘ne sığan on dört masal: Kediler, çiçekler, yengeçler, güzel yüzler, … Bir de kirpi var, korkusuz. Başka alemler keşfetmek için yuvasından çıkıyor, Küçük Kara Balık gibi, başkalarını bir çırpıda hasım bellemekten vazgeçmeyi öğütlüyor: 

“Yola çıkarken yalnız düşmanla karşılaşacağımı düşünüyordum, dostlar da çıktı karşıma.” (231 Sayfa)


Geri Dönüşüm için Eğlenceli Bir Alternatif: Toyi

Eskiden yaşam daha zordu, insanlar daha yoksuldu. İs kokan evlerin, pencere ardına hapsedilmiş yaşamların nostaljisini yapmak toyluk ve bihaberlikten olsa gerek. Yine de bugün çocukların bir on yıl öncesine nazaran yaratıcılıktan uzak, oyunlardan geri kaldığını söyleyebiliriz. Yetişkinlere olan onlara da oldu, yaşamak sadece ekranlarda sürdürülen bir şey.

Toyi bir sosyal girişim, şeyleri oyuncaklaştıran bir fikir. Çevreye duyarlı, yaratıcılığı teşvik ediyor. Setin içerisinde teker, ayak, göz, halka gibi parçalar var. Çocuklar evdeki kullanılmayan eşyalara, pet şişelere, karton kutulara bu parçaları kullanarak yeni bir kimlik, yeni bir işlev veriyor. Kural ya da yönerge yok. Anne babaların çocuklarıyla güzel zaman geçirmesi, onların dünyasını anlaması için harika bir araç. Üstelik çocuklara çevre bilinci aşılıyor. 


2021’de Yeni Bir Ben, Yine Gülecek Bir Neden

Amy Maoz, 2021 yılında kendimiz hakkında iyi hissetmek için rehber niteliğindeki yazıları toplamış. Bu fikirden esinle, Kirpi’nin bir araya getirdiği Türkçe metinler:

 1. Koşuya yeni başlayanlar için 10 öneri
 2. 10 adımda kolayca vegan olma rehberi
 3. Günlük yazmak için 6 farklı yöntem 
 4. Mızıka dersleri veren YouTube kanalları 
 5. Suluboyaya giriş dersi
 6. Deliksiz bir uyku için 11 püf noktası
 7. Dikkat dağınıklığını gidermek için öneriler 
 8. Stresle başa çıkmak için psikologların önerdiği 8 yöntem

Modern Zamanlarda Aşk Dibdidiruru mudur?

Modern Love, New York Times’ta 2004’ten beri sürdürülen bir köşe. On altı yılda pek çok hikâye, epey sevinç ve hüzün birikmiş o satırlarda. Anlatılanlar sadece gazete sayfalarında, internette kalmadı. Daha önce Podcast’inden söz etmiştik. Şimdi Amazon Prime’da aynı adla uyarlanan dizinin bahsini açalım. Yarım saatlik bölümlerde: Kırk yıllık aşklar, tanıdık yüzler (Anne Hathaway, Tina Fey, Andy García, Andrew Scott, Dev Patel), hayranlık uyandıran ve göz yaşartan yaşan(ma)mışlıklar.

Seçilen öykülerin en güzel yanıysa o tutkulu sevdaların yanında, ötesinde berisinde, bazen tam içerisinde var olan dostluklar. Öyle ki insanın içini aşktan daha çok ısıtıyor, hevesimizi daha çok cezbediyor.

İllüstratör Kirpi’nin favorisi: When the Doorman Is Your Main Man (31 Dakika)
Yazar Kirpi’nin favorisi: When Cupid Is a Prying Journalist (31 Dakika)

Söz sevgililikten açılmışken, kendisini sessizlik ve çekingenlikte bulan bir aşk, Lucrèce Andreae’nin kısa filmi (4 Dakika)

Güne başlama şarkısı:

Arşivde Gezin

1 Yorum

Yılbaşı Hediyenizi Sosyal Girişimlerden Alın - İncelikler Aralık 17, 2020 - 12:30 am

[…] sağlayan, sınırsız, yönergesiz bir yaratıcı oyun kiti. Yılbaşına özel Toyilerde 1 al 1 bağışla kampanyası […]

Yanıtla

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş