Sıradan Hayaller 2021

tarafından Kirpi

Sıradan Hayaller, Sıradan Zaferler‘in hemen peşine iliştirdiğimiz bir soruşturma. Elbette hiçbir hayalin sıradan olmadığını biliyoruz ama parıltılı olduğu kadar imkansız, üstelik bize başkalarınca dayatılan hedeflerden sıyrılmak, kendimize iyi gelen hayallere yoğunlaşmak istedik. Maksat küçük büyük demeden birbirimizin heveslerine destek olmak.

Okurlarımızın çoğunluğu anonim kalmayı tercih ettiği için birçok bölmede isim göremeyeceksiniz, dil ve anlatım bütünlüğü açısından yalnızca imlaya ilişkin müdahalelerimiz oldu. 2021 yılı için verilen yanıtlarla karşınızdayız, siz de yorumlarda bize katılabilirsiniz.


Sabahları erken uyanıp herkes uyurken bir şeyleri ama en çok da kendimi keşfetmek istiyorum. Kendimi o kadar acımasızca yargılıyorum ki başka biri yapsa bu olur, geçer kendini yıpratma diyeceğim her şey ben yapınca içinden çıkılmaz kocaman bir kaosa dönüşüyor. Hayatımla ilgili kararları yalnızca benim almam gerek hatta çoğu kez sonuçlarını düşünmeden. Yapmak istediğim birçok aktiviteyi korkaklığımdan özgüven eksikliğinden yapamadım. Sevgili Şule Gürbüz’ün dediği gibi belki de evimi yakıp uzaktan seyretmeliyim. Bu yıl okumak istediğim bir sürü kitap, izlemek istediğim yüzlerce film var. Kayıp Zamanın İzinde serisini okumak istiyorum mesela, fantastik sinema hiç izlemedim, Harry Potter bile. Bu filmleri izlemek istiyorum. Bir film defteri tutuyorum ilk defa, bu bana bir işte iyiyim hissiyatı veriyor. Art House sinemayı çok seviyorum. Akademik hayatım hakkında daha az düşünmek istiyorum. Gerçekten istediğim şeyi bulmalıyım. Ama en çok Kazım’ın söylediği gibi, “Ben sadece ben olmak istiyorum.”


Hayatta ne yapmak istediğimi bulmak. Bol bol kitap okumak. Zevklerim için geçireceğim boş vakitler.


Daha çok, daha çok, daha çok kitap okumak.


Hayatımı değiştirmek.


Özgüvenim artsın istiyorum. Bu yıl kova burcunun yılı diyorlar, bakalım astroloğun söyledikleri çıkacak mı? Bunu da aşırı merak ediyorum.


Ellinin üstünde kitap okumak.


Yağlı boyaya başlamak, seni kestirdim gözüme.


Her ay bir yönetmen seçip filmlerini izlemek.


Yazmaya daha çok zaman ayırmak. Tarot öğrenmek, kartların hikâyelerini keşfetmek. Güzel kitaplar okumak yine.


Aklımı oynatmamak! Kesinlikle ilk hayalim bu! Ne acınası ki hayatta kalmanın önüne geçiyor. Hani diyor ya “Para aslında önemli değildir, sıralamada nefes almaktan sonra gelir!”. Hepimiz hayatta kalmanın özverili bir durum olabileceğini bu yıl öğrendik, öğrenmeye de devam edeceğiz! Bu içinde olduğumuz alarm hali geçtiğinde; Avrupa seyahatlerimi planlayacağım. Baharı Karadeniz kıyılarında karşılamak hayalindeyim. İzlencelerimden öğrendiğim yarım yamalak Japonca dilini geliştirmek niyetindeyim. Bir gün bu ülkedeki güzelliklerden vazgeçmeyi dilersem, ön hazırlık olması taraftarıyım… Nefes almayı özlemediğim bir yıl olsun hayalindeyim.


En az bir ülke görmek, Batı Karadeniz’e gitmek, bir işe girmek, Ankara’ya dönmek.


Kendime daha çok zaman ayırmak. Önceliklerimi yeniden belirlemek.


Yüksek lisansa başlamak. Çiçeklerimi büyütmek.


Evde sıfırdan pizza ve makarna yapmak istiyorum. Çok sevdiğim bazı öykü ve yazıları Türkçeye çevireceğim. İspanyolca öğrenmeye tekrar başlayacağım. Eğer şartlar izin verirse hiç görmediğim en az iki şehre gidip bol bol yöresel yemek yiyeceğim ve fotoğraf çekeceğim.


Yatağa serin girebilmek.


Diplomamı alıp ikinci üniversiteme başlamak.


siradan hayaller-incelikler-tubeklon-hygge

Aşırılıkları dengeye getirmek, eksiklikleri ve yarım bırakılan işleri tamamlamak, doğru yolda ilerlemek ve de aşkkk. ~ Şevval Ç.


2021 yılındaki sıradan hayallerim 2020 yılı için oldukça sıradışı olanlar olacak. Yani 2020 öncesinin sıradan hayatını istiyorum. Sevdiklerime doya doya sarılabilmek, konserlerde dans edebilmek, gürültülü bir mekanda bağıra bağıra sohbet edebilmek, kafama estiği anda yola çıkabilmek ve sevmek ve sevmek ve daha çok sevmek istiyorum.


Bu yıl on iki adet İngilizce roman okuyacağım.


Ayak parmaklarıma dokunabilmek.


Bir defter edinmek. Sert kapaklı ve yeşil bir defter edinmek burası önemli 🙂 günlük tutmayı yirmi beş yaşımda da sürdürebilmek. Her aya üçten fazla kitap sığdırabiliyor olmak. Ve musluk tamir etmeyi öğrenmek 🙂


İşimi büyütmek, İstanbul’a alışmak, ehliyet almak, süngüyü düşürmemek.


Bahçeli-Emek arasında kulağımda kulaklıkla yürümek.


Kendimi daha iyi tanımak.


ankara-siradan hayaller-incelikler

Ankara’ya dönmek.


Aşık olacağım bir işe başlamak istiyorum.


İyi bir okur olabilmeyi istiyorum.


Maaile yemek yiyebilmek. Sevdiklerime sarılabilmek. Ankara’ya gidebilmek, canım her istediğinde Ankara’ya gidebilmek. Müze gezebilmek, tiyatroya gidebilmek. Karl Köprüsü’nde Nazım’dan şiir okumak. Kafka’ya yazdığım bütün mektupları götürüp mezarı başında ona okumak ve oraya gömmek. Doktora konuma karar verebilmek. Kararsızlığım konusunu çözebilmek. Ve kişisel terapimi başlatabilmek.


Arkadaşlarımla temas ve alkol dolu pijama partisi yapabilmek. ~ Ophelia


Hayalini kurduğum işte önemli bir yer edinebilmek.


Daha fazla kitap okumak, satrançta ilerlemek, daha fazla incelik yapabilmek, suluboya ve fotoğrafçılıkta gelişebilmek, gönüllü faaliyetler yapabilmek, olumluya odaklanmak…


Sevdiklerimle olayım artık.


İğneada Longozları’nı görmek. 🙂


Ona bir kere daha sarılmak ve “bir şehri tam kalbinden beyninden vurup gitmek”.


Başka bir şehirde, yeniden başlamak, yeni insanlarla tanışmak, yazmak, konuşmak, dinlemek.


Daha çok yoga! Daha çok kitap! Sıradan bir hayal olmayacak belki ama pandeminin bitmesi ve özgürlüğüne kavuşup seyahat etmek. Uzun süredir göremediğim arkadaşlarımla bir araya gelme fırsatı.


Mezun olmak.


Spor yapmak, kitap okumak, maskeleri atmak, an’larımın farkında olmak.


Öğrencilerime kavuşmak. Kocaman sarılmalı olanından, en sıradan olmayan hayalim. ~ tanterosa


Türkiye’ye gidebilmek.


Okuluma dönmek, her hafta gittiğim amatör tiyatro oyunlarına yeniden gidebilmek, kendim hakkında daha fazla bilinçli olmak, çoook fazla kitap okumak, öpmek öpmek öpmek, denize kurabiye götürmek, frenlememek ve bu yılın baharını yaşamak lütfen.


Daha çok yazmak, okumak, çizmek, fotoğraf çekmek, gezmek, keşfetmek, mutlu şaşırmak, bir pazar akşamı en sevdiğim barda maskesiz mesafesiz bir bira içmek… Yalnızca bu sonuncusu olsa yeter.


Tezimi başarıyla bitirmek. Eskişehir’e gitmek.


İçsel huzurumu elde etmek, daha çok okumak, çap yapabilecek ortalamaya sahip olmak.


The Niceties. Öpmek, öpüşmek, sarılmak. Goodreads hedefimi bu sene tutturmak. New Jersey’deki malum illüstratöre verdiğim sözleri tutmak. Yeni bir kitaplığın temellerini atmak. Kaplumbağa kabuğu renkli kedi sahiplenmek. Sevmeyi öğrenmek. ~ Nureddin


Ziraat mühendisliğini kazanmak. Karavan hayalimi gerçekleştirmek ve bu şehirden gitmek. ?


Hayatta kalabilmek.


Bu yıl öncesine kadar yaptığımız gibi çantamızı alıp bilmediğimiz şehirlerin bilmediğimiz ormanlarında kamplar yapmak, sabaha kadar ateşin başında her şeyden ve her şeyden konuşmak, gülmekten gözlerimizden yaşlar gelmesi, keşfetmek ve çok öğrenmek. Hepsi ve daha fazlası özlendiler fazlasıyla. Diliyorum ki, her şey çok güzel olur. Yine çok sevdiğimiz ve çok sevildiğimizi hissettiğimiz, kendini unutturmayacak bir yıl bizleri bekliyordur umarım. ♡ Ve bir de, bir kedim olsun istiyorum. Sevgi ve huzur ile.


Kitaplığımdaki tüm kitaplar bitmeden yeni kitap almamak.


Şimdi hastalığın geçip gitmesini ve o masada ailecek piknik yapmayı hayal ediyorum. 🙂


Yanımda sevdiğim biriyle bol bol yürüdüğümüz, konuştuğumuz, sakin ve keyifli bir Sinop tatili, Sinop’u çok özledim. Bazı korkularımı yenebilmek. Hep ertelediğim klasikleri okumak. Almanca öğrenmek. Kendime karşı daha şefkatli bir dil kullanmak. Her gün yazabilmek. İçimde büyüyen aşkın beni de büyütmesine izin vermek. Yüksek lisans ders dönemini ruh sağlığımı koruyarak bitirebilmek. Bir dövme yaptırmak. ~ wallflower


Turta yapmayı öğrenmek istiyorum. Sanat kitapları okumak istiyorum.


-Meditasyon ve yogayı alışkanlık haline getireceğim. -An’da kalabilmeyi öğrenip farkındalığımı geliştireceğim. -Cilt yolma hastalığımı bırakacağım. -Zamanımı en verimli şekilde değerlendirip sosyal medyayla arama mesafe koyacağım. -Sağlıklı beslenip günde 2 öğün yiyeceğim. -Aldığım 8 kiloyu verip daha sağlıklı hissedeceğim. -Akademik açıdan başarı için çok çalışacağım. -Yaşamak için yiyeceğim. -Sanatla aramı düzelteceğim ve çizim kitabımı bitireceğim. -Karamazov Kardeşler’i bitireceğim. -Fotoğraf ćekeceğim. -Araba kullanmayı öğrenip antik kentlere gideceğim. -Fazla eşyalarımı bağışlayacağım. -Şekerden olabildiğince uzak kalacağım. -Laf sokma alışkanlığımı bırakacağım ve küfretmeyeceğim. -Anskiyetemi kontrol altına alacağım, kendime öz şefkat göstereceģim, kendimi sevmeyi öğreneceğim, eleştiri oklarını indireceğim. -Yabancı dilimi geliştireceğim. – Tarkovski ve Bergman filmleri izleyeceğim.


Sevmeye devam etmek istiyorum. Kendimi adadığım şeylerin beni olduğumdan daha iyi birine dönüştürmesini. Bazen durmanın, bazen de geri adım atmanın bir şey kaybettirmeyeceğini öğrendim fakat bunu hayata geçirmek istiyorum, zira nicedir bırakmak zorunda olduğum yükler var içimin derinliklerinde. Geride bırakabilmek istiyorum bir şeyleri. Kendimden taviz vererek başkalarını önemsediğim her an için bir özür borçluyum geleceğe. 2021 zor bir yıl olabilir, ama yaşayabilmek için o umuda ihtiyacım var. Hep korumak istediğim o ışığa. Daha çok yazmak istiyorum, kalbimdekileri insanlara ulaştırmak. Çünkü her ne kadar farklı senaryolar içinde olsak da aynı şeyleri hissettirmek de beni onlar için tanıdık yapar. İnsanların hayatına dokunmak istiyorum, kimi zaman acılarının tesellisi olarak kimi zaman mutluluklarının şahidi. Ha bir de, boğazımı düğümleyen bir hasret büyüyor kaç zamandır, o beni boğmadan vuslata ulaşmak istiyorum. Sevgiler 2021.


1- Eskisi gibi kalabalık sofralarda kahkahalar eşliğinde yemekler yemek. 2- İstanbul sokaklarını karış karış gezmek. 3- Felsefe’den ÇAP’a başlamak. 4- Daha fazla kitap okumak. 5- Diyet yapmama gerek kalmayan günlere kavuşmak. ~ Elif Nisa Baş

Arşivde Gezin

1 Yorum

Bizim Büyük Tuhaflıklarımız - İncelikler Ocak 11, 2021 - 1:25 am

[…] fazla sayıda ve daha detaylı yanıtlar burada, 2021 için sıradan hayallerimiz de şurada […]

Yanıtla

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş