Seneler Seneler Evveldi

tarafından Kirpi

Seneler, 30 Günde Yeni Alışkanlıklar Edinmek, Kulning, Ses Olsun

O kadar çok acı var ki acımızı dillendirmekten utanır olduk.
Rakel Dink

Şahane Okur,

Günaydın. 

Bu hafta zarfta bir roman, bir meydan okuma, bir sözlü gelenek ve bir Podcast yer alıyor. 

#Öneri

#Derinlik 

 • Durup ince şeyleri anlamayan insanlara yazıklanan şairin ardından (657 Kelime)
 • Yaşamını yitiren evcil hayvanların yokluğunda duyulan üzüntünün de yas olduğu üzerine (1400 Kelime)
 • Issız bir köyü beklemek, Zaz’ın son Süryanisi (843 Kelime

#Seyirlik

 • Metin Erksan’ın, Tanpınar’ın öyküsünden uyarladığı film: Geçmiş Zaman Elbiseleri (52 Dakika)
 • İstanbul Modern seçkisi, 2020’den 19 yerli kısa film: “Gelecek Kısa: Biz de Varız!”, ücretsiz gösterim, 21-27 Ocak
 • BluTV’nin yeni yapımlarından, Deniz Tezuysal, Kadıköy’de bir zamanlar sahip olduğu kafeyi yazmış, oynamış: Bonkis (İlk 3 Bölüm
 • Fran Lebowitz söylenip duruyor, biz bakış açısına hayran kalıyoruz (7 Bölüm) #Netflix

#Esin

 • Covid19’un alıp götürdüğü bir ressam, Francesco Polenghi’nin çizgileri
 • Bir sene boyunca hiç kıyafet almamak (1470 Kelime)

Seneler Seneler Evveldi, Şeylerin Ülkesinde

seneler-annie ernaux-can yayinlari-roman

Annie Ernaux’nun Seneler’i pek güzel, çok sarsıcı. Seneler seneler evvelinden başlıyor. 1950’lerden 2000’lere, gündelik yaşamın, ev hallerinin dönüşümünü anlatıyor. Alışveriş listeleri gibi ilerliyor sayfalar, başkarakterin adı sanı yok, fotoğrafları sıkışıyor araya.

Sepya bir fotoğrafta tombulca bir bebek. Onun diğer fotoğraflarındaki detaylardan sahnenin içine giriyoruz. Bebeği koydukları masanın, masanın olduğu odanın, odadaki mobilyalara hâkim olan zevkin ve evi döşeyen insanların tasviri, sonra o insanların o yıllarda kullandığı kelimelerin dökümü. 

Her bölümde kız çocuğu büyüyor: Ergenlik, genç kızlık, evlilik, çocuk sahibi olmak, boşanma, yaşlılık. Fotoğraftaki yaşlanırken, arka plan da değişiyor. Ekonomik koşullar iyileşiyor, gereksinim hatta bağımlılık duyulan metalar yenileniyor, çoğalıyor.

Bütün görüntüler kaybolacak diye başlıyor önsöz. Sayfalar ilerledikçe anlıyoruz ki bu roman, bir şeyler de kaybolmasın diye yazılmış. Fransa’nın altmış yılına dair hem bireysel hem kolektif bir tanıklık. Konserve kutularından şarkılara, sınıf çatışmasından seks yaşamındaki değişikliklere, her şeye yer, herkese dokundurma var: 

Yaptığımız, ettiğimiz şeylerden aldığımız gururun yerini olduğumuz şeyin gururu almıştı, kadın, gey, taşralı, Arap, Yahudi olmak… (232 Sayfa)

Bonus: Kıraathane Edebiyat Konuşmaları’nda bu akşam Annie Ernaux ve Seneler var, çevrimiçi, saat 9:00’da


Otuz Günde Yeni Alışkanlıklar Edinmek

seneler-incelikler-bulten-30 days challenge

Influencerlar evrenindeki 30 günlük, şimdilerde 21 günlük hedefleri görmüşsündür. Hepsinin çıkış noktası Matt Cutts’ın 2009’da blogunda başlattığı bir meydan okuma: 30 günde yeni alışkanlıklar edinmek. Çünkü bu sürenin bir eylemi alışkanlığa dönüştürmek için yeterli olduğunu düşünüyor, kendisinin ve diğer deneyenlerin tecrübeleri de bu fikri doğrular nitelikte.

Cutts önce 30 gün boyunca her gün on adım atarak başlamış, hiç televizyon izlememekle devam etmiş, blogunda anketler açıp oylamalara göre yeni hedefler belirlemiş. Zamanla çoğalan ilgi onu TED Talks‘a kadar sürüklemiş. Deneyimler için bir sınır yok, büyük hedefler koymak da gerekmiyor. Sıradan zaferlerimize yenisini ekliyoruz. Fikir vermesi açısından birkaç öneri: 

 • Erken uyumak, uyanmak
 • Yeni bir şey satın almamak
 • Şekeri ve glüteni kesmek (Bu çok zor, Kirpi’nin de gözü kesmiyor)
 • Sevdiğimiz yabancı dilde yeni bir kelime öğrenmek
 • Yeni bir şarkı keşfetmek
 • Yogadan bir duruş denemek
 • Yeni bir çiçek adı öğrenmek
 • Çizim yapmak

Bonus: Çıktısını almak ya bilgisayarında görüntülemek için 30 günlük şablonu indirebilir, Instagram hikâye formatı için hesabımıza bakabilirsin


Hayvan Sürülerini Toplayan Tılsımlı Çağrı: Kulning

kulning-incelikler-bulten-tubeklon-seneler

Skallskog, İskandinav vahşi doğasının derinliklerinde gizlenmiş, çoğu İsveçlinin de haberdar olmadığı bir çiftlik. Ancak burası İsveç sözlü geleneğinin tılsımlı bir parçasının ortadan kaybolan köklerini bağrında taşıyor: Kulning

Kulning hayvancılıkla uğraşan kadınların, inek, keçi, koyun hatta ördek gibi hayvanlardan oluşan sürülerini, büyüleyici bir tınıyla yanlarına çağırmasını ifade ediyor. Mazisi ortaçağa kadar uzanan, hayvanların belleğinde nesilden nesle aktarılan, doğanın sesleriyle uyumlu bir çağrı. (1742 Kelime, İng)


Ses Olsun, İlham Olsun

incelikler-bulten-podcast-ses olsun-oyku-sait faik oyku odulu

Sesli kitap dinlersek kitap okumuş sayılır mıyız? Bir kitabı eline alınca ilk önce burnuna götürenler için kabullenmek kolay değil. Tabii kabul etmek gerek, her zaman fırsat olmuyor okumaya. Hem bir elimizle toplu taşımada ayakta kalma savaşı verirken diğeriyle kitap tutmak zor. 

Ses Olsun da belirli öykülerin ya da kitaplardan bazı bölümlerin seslendirildiği bir Podcast. Seçilen pasajlarda ince bir zevk var, sesin berraklığıyla uyum içinde. Her bölüme girilen açıklama, öykünün hangi düşüncelerle seçildiğini anlatıyor. Hoş. Son bölüm: Güneşli Bir Gün – Tomris Uyar (13 Dakika). Favori: Havva (9 Dakika).  

Güne başlama şarkısı, yere çakılmış ruhlara uzatılmış bir el:

Arşivde Gezin

Kirpi'yle düşüncelerini paylaş